Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Mulvane School District USD 263

Middle School

Working...

Ajax Loading Image

 

2022-2023 Cross Country Schedule

Home of the Wildcats

Head Coach - Robin Williams 

Assistant Coach - Hayley Hunsberger

Date Event Location Time Result

Thursday, 9/1/22

Clearwater Inv.

Clearwater, 140 Fourth Ave., Clearwater 67026

3:30 pm

8th Girls 2 Mile Run
34. Isabella L - 17:25.32
35. Abby D - 17:26.66
46. Maci P - 19:46.73

8th Boys 2 Mile Run
1. Ethan H - 12:39.42 **
38. Kyle C - 15:20.33
50. Kristopher P - 16:24.88
51. Brody C - 16:26.24
57. Anthony J - 17:21.88
70. Jace L - 20:58.24

7th Girls 1 Mile Run
17. Kaitlyn P - 7:28.04 **
23. Peyton B - 7:43.07 **
32. Gloria W - 8:13.12
37. Penelope A - 8:18.83
64. Kamryn S - 10:31.54
66. McKinzy F - 11:28.26

7th Boys 1 Mile Run
7. Wyatt R - 6:24.62 **
88. Benjamin B - 8:38.93
93. Luke S - 8:55.32

** Medalist

Saturday, 9/10/22 Wellington Meet Hargis Creek Watershed, 1501 N Keyes St., Wellington, KS 67152

8:15 am

8th Girls 1.5 Mile Run
(8th place as a team)
20. Isabella L – 11:10.08 **
24. Abby D – 11:55.84 **
30. Maci P – 12:51.11 **
36. Anica B – 13:30.34

8th Boys 1.5 Mile Run
(3rd place as a team)
2. Ethan H – 8:38.52 **
3. Cole Z – 8:47.02 **
34. Kyle C – 10:22.78
43. Kristopher P – 10:46.05
47. Brody C – 10:50.52
61. Anthony J – 11:33.21
72. Jace L – 14:38.65

7th Girls 1 Mile Run
(6th place as a team)
11. Kaitlyn P – 7:10.27 **
22. Peyton B – 7:41.40 **
33. Penelope A – 8:03.30 **
38. Gloria W – 8:10.93 **
50. Kamryn S – 9:13.78
53. McKinzy F – 9:57.02

7th Boys 1 Mile Run
(8th place as a team)
9. Wyatt R – 6:15.21 **
28. Colby B – 6:48.55 **
36. Benjamin B – 7:00.37 **
66. Luke S – 8:02.87

** Medalists
(8th Grade – Top 30 ; 7th Grade – Top 40)

Tuesday, 9/13/22 Goddard Classic Lake Afton, 25513 W. 39th St. So. 4:00 pm 8th Girls 1.5 Mile Run
(Not enough runners for team score)
25. Abby D - 12:10.0 **
28. Isabella L - 12:14.2 **
46. Anica B - 14:31.2
48. Maci P - 15:50.7

8th Boys 1.5 Mile Run
(6th place as a team)
2. Ethan H - 8:51.9 **
3. Cole Z - 8:52.7 **
39. Kyle C - 10:54.9
52. Brody C - 11:37.3
54. Kristopher P - 11:54.1
65. Anthony J - 12:41.6
75. Jace L - 15:20.2

7th Girls 1 Mile Run
(4th place as a team)
12. Kaitlyn P – 7:32.0 **
22. Peyton B - 8:08.5 **
28. Penelope A - 8:28.4 **
32. Gloria W - 8:57.6
46. Kamryn S - 10:02.1
54. McKinzy F- 11:19.2

7th Boys 1 Mile Run
(Not enough runners for

9. Wyatt R - 6:35.0 **
23. Colby B - 7:02.8 **
54. Benjamin B - 8:15.7
55. Luke S - 8:15.9

** Medalists (Top 30)

Tuesday, 9/20/22 Andover Inv.

Andover Middle School, 1628 N Andover Rd, Andover, KS 67002

4:00 pm

8th Girls 1.5 Mile Run
(Not enough runners for team score)
20. Abby D - 12:07.80 **
28. Isabella L - 13:06.41

8th Boys 1.5 Mile Run
(6 th place as a team)
2. Ethan H - 8:50.94 **
3. Cole Z - 8:52.26 **
35. Kyle C - 10:39.42
38. Brody C - 10:47.05
61. Kristopher P - 12:18.49
66. Anthony J - 14:11.93
70. Jace L - 15:13.65

7th Girls 1 Mile Run
(4 th place as a team)
10. Kaitlyn P - 6:56.48 **
20. Peyton B - 7:26.66 **
35. Penelope A - 7:53.30
46. Gloria W - 8:39.40
48. Kamryn S - 9:05.25

7th Boys 1 Mile Run
(Not enough runners for team score)
11. Wyatt R - 5:58.69 **
20. Colby B - 6:19.53 **
51. Luke S. - 8:03.02
55. Benjamin B. - 8:24.05

** Medalists (Top 20)
 

Tuesday, 9/27/22 Wellington Inv. Hargis Creek Watershed, 1500 Block
of N. Keyes St., Wellington

4:00 pm

8th Girls 2.0 Mile Run
(6th place as a team)
14. Isabella L – 17:31.52 **
16. Abby D – 17:44.08 **
19. Maci P – 19:44.90 **
20. Anica B – 19:50.55 **

8th Boys 2.0 Mile Run
(1st place as a team)
1. Ethan H – 12:49.58 **
2. Cole Z – 12:56.27 **
20. Kyle C – 14:43.84 **
28. Brody C – 15:25.34
36. Anthony J – 16:29.74
47. Kristopher P – 17:48.43
56. Jace L – 21:18.49

7th Girls 1.0 Mile Run
(4th place as a team)
9. Kaitlyn P – 7:14.37 **
10. Peyton B – 7:24.62 **
19. Penelope A – 8:00.96 **
32. Gloria W – 8:43.02
35. Kamryn S – 9:03.52

7th Boys 1.0 Mile Run
(6th place as a team)
4. Wyatt R – 6:07.37 **
16. Colby B – 6:34.27 **
39. Luke S – 8:20.24
40. Benjamin B – 8:20.96 

** Medalists (Top 20)

Tuesday, 10/4/22 Mulvane Invitational Mulvane High School 4:00 pm

8th Girls 2.0 Mile Run
(8th place as a team)
24. Abby D – 16:18.90 **
31. Isabella L – 16:58.96
33. Anica B – 17:49.21
37. Maci P – 18:31.11

8th Boys 2.0 Mile Run
(4th place as a team)
1. Ethan H – 11:49.08 **
3. Cole Z – 11:53.58 **
42. Kyle C – 13:47.74
47. Brody C – 14:00.96
71. Kristopher P – 15:43.37
72. Anthony J – 15:52.30
86. Jace L – 20:00.34

7th Girls 1.0 Mile Run
(7th place as a team)
9. Kaitlyn P – 7:27.65 **
22. Penelope A – 8:05.93 **
28. Gloria W – 8:36.96 **
34. Kamryn S – 9:25.34
42. McKinzy F – 10:55.14

7th Boys 1.0 Mile Run
(6th place as a team)
14. Colby B – 6:45.90 **
26. Benjamin B – 7:10.37 **
44. Luke S – 7:52.78 **

Medalists (Top 30)

Tuesday, 10/11/22 League Meet Ark City @ Prairie View Christian Camp, 10706 12th Rd, Ark City 67005 4:30  
View Month

Calendar Week of November 27 - December 3, 2022

Sun27